Yalova Dolomit Taşı

Yalova Dolomit Taşı

Yalova dolomit taşı; peyzaj amaçlı bahçe ve ofislerde kullanılabileceği gibi çevre düzenleme amacı ile belediyeler tarafından da sıklıkla kullanılmaktadır.
Kireçtaşı olan CaO bileşiminde, oksijenin yerini magnezyumun almasıyla oluşan Yalova dolomit taşını; evinizdeki büyük saksıları süslemek için kullanılabileceğiniz gibi akvaryum ve vazolarınızın içerisini doldurarak yaşadığınız yerin iç dekorasyonunu da güzelleştirebilirsiniz. Ayrıca dış dekorasyonda önemli yer edinen dolomit taşını; bahçenizde kullanarak yeni ve şık bir tasarım oluşturmak istiyorsanız rahatlıkla kullanarak etrafınızı daha da güzelleştirebilirsiniz. Bileşiminde kalsiyum karbonat (CaCo3) ile beraber yüzde 10 ile yüzde 35 oranında magnezyum karbonattan oluşturan dolomit taşı; tortul bir kayaçtır.
Türkiye’nin neredeyse her yerinde üretilen dolomit taşı, Türkiye’deki demir ve çelik sanayisinde ayrıca cam sanayisinde de sıklıkla kullanılmaktadır.
Dolomit taşı doğada siyah, gri, beyaz, sarımsı ve açık pembe renklerinde bulunsa da genelde peyzaj alanında kullanılan ve en çok tercih edilen beyaz ve siyah dolomit taşı olmuştur. Birçok minerale sahip olması sebebiyle metalurji sanayisinde de sıklıkla kullanılmaktadır.

Yalova Dolomit Taşı Çeşitleri

Beyaz Dolomit Taşı

Güzel rengi ve kolay bir şekilde işlenebilmesinden ötürü, genelde süsleme ve iç dekorasyonda kullanılan beyaz dolomit taşına; bahçe peyzajında da sıklıkla rastlayabilirsiniz. Mimaride sıklıkla tercih edilen; ev ve ofislerin düzenlenmesinde kullanılan beyaz dolomit taşını nerede kullanacağınıza karar vererek satın alacağınız boyutları belirleyebilirsiniz.
Beyaz Dolomit Taşı Fiyatları
Alacağınız boyutlara göre değişmekle beraber; genelde 1 kilogram fiyatı 4 lira ile 10 lira arasında değişiklik göstermektedir. Fakat kalitesine göre bu fiyat aralığı artıp azalabilmektedir. Dolomit beyaz çakıl taş şeklinde de internetten aratıp satın alabileceğiniz bu taşı kullanmak istediğiniz mekana göre büyük veya küçük boyutlarını tercih ederek kullanacağınız mekanı daha güzel bir şekilde düzenleyebilirsiniz.

Pembe Dolomit Taşı
Pembe çakıl taşı olarak da isimlendirilen pembe dolomit taşı, açık bir renge sahip olduğundan dolayı genelde dekorasyon amaçlı kullanılmaktadır. Akvaryumların içine süs amaçlı olarak da koyulabilen bu taşlar, genelde dekorasyon amaçlı biblolar ile kullanılıyor. Saksıların içinde, bahçe dekorasyonunda, cam vazoların içinde kullanılan pembe dolomit taşı ile güzel bir görünüm oluşturulmaya çalışılmaktadır. Pembe dolomit taşlarının rengi genel olarak açık pembe olsa da daha koyu hale getirilmiş pembe dolomit taşlarını da rahatlıkla bulabilirsiniz.
Pembe Dolomit Taşı Fiyatları
Boyutları beyaz dolomit taşına göre küçük olmasından ötürü genelde daha az miktarlarda satışı gerçekleştirilmektedir. Gram olarak da satın alabileceğiniz pembe dolomit taşının fiyatları kilogram üzerinden 10 lira ile 20 lira arasında değişmektedir. Fakat alacağınız pembe dolomit taşının kalitesine göre fiyat aralığı artış veya azalış gösterebilmektedir.

Siyah Dolomit Taşı

Bazalt taş olarak da geçen siyah dolomit taşının üzerinde bazen beyaz çizgiler bulunabilmektedir. Böylece daha güzel görünüme sahip olan siyah dolomit taşı; bahçelerin daha şık bir şekilde düzenlenmesinde, havuz kenarlarında, bahçedeki ağaç diplerinde kullanımına sık sık rastladığımız bir taştır. Peyzaj taşı olarak kullanılan dolomit taşlarının, en sık kullanılanlarından birisi olan siyah dolomit taşının rengi; cilalı olmamasına bağlı olarak griye kayabilmektedir. İç dizayn veya dış dizaynda kullanımına bağlı olarak büyük ya da küçük boyutlarını kullanabileceğiniz siyah dolomit taşının; genel olarak büyük boyutta kullanımı tercih edilmektedir.
Siyah Dolomit Taşı Fiyatları
Siyah dolomit taşının boyutuna, ne kadar kilo alacağınıza, renginin koyuluğuna, şekline ve kalitesine göre fiyatı çok farklı aralıklara kayabilmektedir. Genel olarak ise siyah dolomit taşının fiyatı kilogram başına 8 lira ile 15 lira arasında değişiklik göstermektedir. Fakat alacağınız miktar ne kadar fazla olursa toplu halde satın alacağınız için fiyatın daha da azaldığını görebilirsiniz.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*