Alaçatı Dolomit Taşı

Alaçatı Dolomit Taşı

Alaçatı taşı; toprağın üzerinde kullanılarak çevrenin daha düzenli ve şık gözükmesini sağlamak amaçlı ofislerin, evlerin, otellerin bahçelerinde kullanılabileceği gibi evin iç tasarımı için iç mimarlar tarafından da kullanılmaktadır.
Kireçtaşı olan CaO bileşiminde, oksijenin yerine magnezyum gelmesiyle oluşan Alaçatı dolomit taşını; havuzunuzun kenarını veya bahçenizdeki ağaç diplerini süslemek için kullanılabileceğiniz gibi akvaryum ve vazolarınızın içerisini doldurmak amaçlı da kullanabilirsiniz. Ayrıca dış dekorasyonda önemli yer edinen dolomit taşını; ev bahçesinde veya kurumların bahçelerinde kullanarak modern ve şık bir tasarım oluşturmak istiyorsanız dolomit taşını kullanarak etrafınızı güzel hale getirebilirsiniz. Türkiye’nin neredeyse her yerinde üretilen tortul kayaç olan dolomit taşı, Türkiye’deki demir ve çelik sanayisinde ayrıca cam sanayisinde oldukça fazla kullanılmaktadır.
Dolomit taşı doğada renksiz halde görülebildiği gibi siyah, gri, beyaz, sarımsı ve açık pembe renklerinde daha sık görülmektedir. Fakat genelde peyzaj alanında kullanılan ve en çok tercih edilen beyaz veya siyah dolomit taşı olmuştur.

Alaçatı tamburlu dolomit Taşı Kullanım Alanları
Özellikle peyzaj alanında kullanılan dolomit taşına iç ve dış mekanlarda sıklıkla rastlayabilirsiniz. Dolomit taşının sade renkleri genelde; havuz düzenlemesi, park çimleri, bahçe peyzajında kullanılıyorken daha renkli dolomit taşları ise akvaryum süsleme, vazo düzenleme gibi iç dekorasyonda kullanılmaktadır.

Sık Kullanılan Dolomit Taşları

Siyah Dolomit Taşı

Oldukça sık kullanılan siyah dolomit taşının üzerinde bazen beyaz çizgiler bulunabilmektedir. Böylece daha güzel görünüme sahip olan siyah dolomit taşı; bahçelerin daha şık bir şekilde düzenlenmesinde, havuz kenarlarında, bahçedeki ağaç diplerinde kullanımına sık sık rastladığımız bir taştır. Peyzaj taşı olarak kullanılan dolomit taşlarının, en sık kullanılanlarından birisi olan siyah dolomit taşının rengi; cilalı olup olmamasına bağlı olarak griye kayabilmektedir. İç dizayn veya dış dizaynda kullanımına bağlı olarak büyük ya da küçük boyutlarını kullanabileceğiniz siyah dolomit taşının; genel olarak büyük boyutta kullanımı tercih edilmektedir.
Siyah Dolomit Taşı Fiyatları
Siyah dolomit taşının boyutuna, ne kadar kilo alacağınıza, renginin koyuluğuna, şekline ve kalitesine göre fiyatı çok farklı aralıklara kayabilmektedir. Genel olarak ise siyah dolomit taşının fiyatı kilogram başına 8 lira ile 15 lira arasında değişiklik göstermektedir. Fakat alacağınız miktar ne kadar fazla olursa toplu halde satın alacağınız için fiyatın daha da azaldığını görebilirsiniz.

Beyaz Dolomit Taşı

Güzel rengi ve kolay bir şekilde mekana uyum sağlamasından ötürü, genelde süsleme ve iç dekorasyonda kullanılan beyaz dolomit taşını; peyzaj alanında da oldukça sık kullanmaktayız. Mimaride oldukça sık tercih edilen dolomit taşı evlerde; saksı diplerinde, vazolarda, küçük ve büyük boyutlu kullanımına sahip olabilirken; ofislerde ise büyük saksı diplerinin üzerinde, bahçe dizaynında sıklıkla kullanılmaktadır. Kullanım alanı bir hayli geniş olan beyaz dolomit taşını nerede kullanacağınıza bağlı olarak büyük ya da küçük boyutunu satın alabilirsiniz.
Beyaz Dolomit Taşı Fiyatları
Alacağınız boyutlara göre değişmekle beraber genelde 1 kilogram fiyatı; 4 lira ile 10 lira arasında değişiklik göstermektedir. Fakat kalitesine göre bu fiyat aralığı artıp azalabilmektedir. Dolomit beyaz taş şeklinde de internetten aratıp kolayca satın alabileceğiniz bu taşı kullanmak istediğiniz mekana göre büyük veya küçük boyutlarını tercih ederek kullanacağınız mekanın daha güzel ve düzenli bir şekilde durmasını sağlayabilirsiniz.

Bordo Dolomit Taşı

Rengi tonuna göre kızıla doğru kayan bordo dolomit taşı; peyzaj alanında oldukça sık kullanılmaktadır. Sarı çizgili tamburlu dolomit taşı olarak da bilinen bordo dolomit taşını; akvaryumların içinde, vazo diplerinde, minyatür bahçelerde veya normal bahçelerde, saksı diplerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Doğal bordo tamburlu dolomit taşının üzerinde sarı renkli veya beyaz renkli damarlanmalar görmeniz gayet normaldir. Bu şekilde daha da güzel bir görünüm elde eden bordo dolomit taşını kullanarak çevrenizi güzel bir şekilde tasarlayabilirsiniz.
Bordo Dolomit Taşı Fiyatları
Bordo dolomit taşının boyutuna, ne kadar kilo alacağınıza, renginin koyuluğuna, şekline ve kalitesine göre fiyatı çok farklı aralıklara kayabilmektedir. Genel olarak ise bordo dolomit taşının fiyatı kilogram başına 8 lira ile 20 lira arasında değişiklik göstermektedir. Fakat alacağınız miktar ne kadar fazla olursa toplu halde satın alacağınız için fiyatın daha da azaldığını görebilirsiniz.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*