Bitkisel Peyzaj için Dolomit taşı

Bitkisel peyzaj için Dolomit Taşı

Bitkisel peyzaj için tamburlu dolomit taşı genel olarak birçok alanlarda kullanılan önemli bir taştır. Beyaz dolomit taşı kalsiyum ve magnezyum içeriğine sahip olan karbonat birleşiminden oluşur. Türkiye’de ise peyzaj amacı ile kullanılmakta olan en değerli taş olarak nitelendirilmektedir. İnce kristalli görüntüsüne sahip olan ve sıkı taban yapısı nedeni ile beyaz doğal taş arasında tamamen ön plana çıkmaktadır. Dolomit taşında değişik renk ve modellere sahip olan mermer çeşitleri arasında en çok beyaz renk talep görülmektedir. Bu nedenle de bu dekoratif taşlar tamamen iç ve dış mekan projelerinde tercih edilmektedir. Bu taş Sanayi alanından dekorasyon alanlarında çok farklı kullanım alanlarına sahiptir. Buna ek olarak değişik ölçülerde üretilmiş olan. Bu Dolomit taşı, özellikle son zamanlarda dekoratif ve peyzajcıların gözdesi olmuştur.

Dolomit Taşının Tercih Edildiği Yerler

Bahçe düzenlemesinde ve peyzaj uygulaması amacı için en çok kullanılan ve tercih edilen bu beyaz dolomit taşı oldukça şık bir görüntüye de sahiptir. Bahçe taşı olan bu taş çeşidi ağaç ve bitki diplerinde de dekoratif amaçlı olarak bahçe süsleme amaçlı kullanılmaktadır. Güneş ışınlarına maruz kalan toprak yapısı çok fazla kurumaktadır. Bahçede kullanılacak olan bu dolomit taşı peyzaj taşları ve ağaç ve bitki diplerine konulmasının bir diğer sebebiyse toprağı direkt olarak güneş ışınlarından korumak maksatı ve toprağın çok daha uzun süre nemli kalmasını da sağlamaktadır. Beyaz çakıl yapısı olan bu dolomit taşları 25 kg ağırlıklı torbalar halinde veya ton bazında satılmaktadır.Bahçe ve diğer alanlarda ise dekoratif taş ve kaya peyzaj düzenlemesi ile bitkilere yer veya zaman ayıramayan bireyler için iç açıcı alternatif taşlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Dolomit Taşı Dekoratif Kullanım Alanları

Dolomit taşı çiçek altı, akvaryum, bahçe ve peyzaj düzenlemelerinde ağaç diplerinde cam vazo içerisinde havuz içi, şelale düzenlemelerinde fıskiye içi, toprak üstleri ve mezar üzerinde kullanılmaktadır. Bahçelerde çamurlu olan her türlü alanlara da rahatlıkla kullanılmaktadır. Tamamiyle doğal malzemelerden üretilen bu taşlar üretim aşamasında kimyasal hiç bir madde kullanılmamaktadır. Bu nedenle de akvaryum içerisinde dahi gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*