istanbul dolomit taşı

istanbul Dolomit Taşı

Genellikle çevreyi düzenlemek amaçlı kullanılan dolomit taşı; istanbul ilçesinde de oldukça sık kullanılmaktadır. istanbul dolomit taşı; peyzaj düzenlemede bahçelerde sık sık kullanıldığı gibi iç dekorasyonda da kullanılmaktadır.
CaO olarak geçen kireçtaşı bileşiğinde; oksijenin yerine magnezyumun geçmesiyle oluşan istanbul dolomit taşını; evinizdeki saksılarınızı süslemek için ağaç diplerinde kullanılabileceğiniz gibi akvaryum veya vazolarınızın içerisini doldurarak yaşadığınız yerin iç dekorasyonuna da modernlik katabilirsiniz. Ayrıca dış dekorasyonda önemli yer edinen dolomit taşını; bahçenizde kullanarak bahçenizde yeni ve şık bir tasarım oluşturabilirsiniz.
istanbul dolomit taşı ile etrafınızın daha da modern ve düzenli hale dönüşmesini sağlayabilirsiniz. Bileşimini kalsiyum karbonat (CaCo3) ile beraber yüzde 10 ile yüzde 35 oranında magnezyum karbonattan oluşturan dolomit taşı aslında tortul kayaçtır. Bu sebeple Türkiye’nin sanayisinde dolomit taşının kullanımına oldukça sık rastlayabilirsiniz. Dolomit taşı doğada siyah, pembe, renksiz, gri, beyaz ve sarımsı renklerde bulunsa da genelde sık kullanılan ve en çok tercih edilen beyaz veya siyah dolomit taşı olmuştur.

istanbul Dolomit Taşı Çeşitleri

Beyaz Dolomit Taşı
Rahat bir şekilde işlenebilmesinden ötürü, genelde biblo süsleme ve iç dekorasyonda kullanılan beyaz dolomit taşı; dış mimaride de sıklıkla kullanılmaktadır. Mimaride oldukça sık tercih edilen; ev ve ofislerin düzenlenmesinde kullanılan beyaz dolomit taşını; kullanacağınız mekana göre büyük ya da küçük boyutunu satın alabilirsiniz.
Beyaz Dolomit Taşı Fiyatları
Ne kadar miktarda satın aldığınıza bağlı olarak değişmekle beraber; genelde 1 kilogram fiyatı 4 lira ile 10 lira arasında değişiklik göstermektedir. Fakat dolomit taşının kalitesine göre bu fiyat aralığı artıp azalabilmektedir. Genelde dış mekanlarda büyük boyutları tercih edilen beyaz dolomit taşı; iç mekanlarda ise daha küçük boyutlarda kullanılmaktadır.

Pembe Dolomit Taşı
Pembe çakıl taşı olarak da isimlendirilen pembe dolomit taşı, açık bir renge sahip olduğundan dolayı genelde iç dekorasyonda kullanılmaktadır. Akvaryumların içine süs amaçlı olarak da koyulabilen bu taşlar, genelde dekorasyon amaçlı biblolar ile kullanılmaktadır. Saksıların içinde, bahçe dekorasyonunda, cam vazoların içinde kullanılan pembe dolomit taşı ile güzel bir görünüm oluşturulmaktadır. Pembe dolomit taşlarının rengi genel olarak açık pembe olsa da küçük boyutlu pembe dolomit taşlarını daha koyu renklerde de görebilirsiniz.
Pembe Dolomit Taşı Fiyatları
Boyutları beyaz dolomit taşına göre küçük olmasından ötürü genelde gram olarak satışı gerçekleştirilmektedir. Kilogram olarak da satın alabileceğiniz pembe dolomit taşının fiyatları kilogram üzerinden 10 lira ile 20 lira arasında değişmektedir. Fakat alacağınız pembe dolomit taşının kalitesine göre fiyat aralığı artış veya azalış gösterebilmektedir.

Siyah Dolomit Taşı
Renginden ötürü sıklıkla kullanılan siyah dolomit taşı; bazalt taş olarak da piyasada bilinmektedir. Güzel görünümü ve mekana kolay uyum sağlamasından ötürü sıklıkla tercih edilen siyah dolomit taşı; bahçe düzenlenmelerinde, havuz kenarlarında, bahçedeki ağaç diplerinde kullanımına sık sık rastladığımız bir taştır. Genellikle peyzaj taşı olarak kullanılan dolomit taşlarının, en sık kullanılanlarından birisi olan siyah dolomit taşı; cilalı olup olmamasına bağlı olarak rengi griye kayabilmektedir. İç dizayn veya dış dizaynda kullanımına bağlı olarak büyük ya da küçük boyutlarını kullanabileceğiniz siyah dolomit taşının; genel olarak büyük boyutta kullanımı tercih edilmektedir.
Siyah Dolomit Taşı Fiyatları
Siyah dolomit taşının fiyatı; boyutuna, ne kadar kilo alacağınıza, renginin koyuluğuna, şekline ve kalitesine göre değişmektedir. Genel olarak ise siyah dolomit taşının fiyatı kilogram başına 8 lira ile 15 lira arasında değişiklik göstermektedir. Fakat alacağınız miktar ne kadar fazla olursa toplu halde satın alacağınız için fiyatın kilogram başına azaldığını görebilirsiniz.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*