Yapısal Peyzajda Dolomit taşı

Yapısal Peyzajda Dolomit Taşı

Yapısal Peyzajda dolomit taşı; toprak üstünü düzenlemek amaçlı bahçe ve ofislerde kullanılabileceği gibi evin iç tasarımı için iç mimarlar tarafından da sıklıkla kullanılmaktadır.
Kireçtaşı olan CaO bileşiminde, oksijen yerine magnezyum gelmesiyle oluşan Yapısal Peyzajda dolomit taşını; havuzunuzun kenarını veya bahçenizdeki ağaç diplerini süslemek için kullanılabileceğiniz gibi akvaryum ve vazolarınızın içerisini doldurarak çevrenizin daha güzel gözükmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca dış dekorasyonda önemli yer edinen dolomit taşını; bahçenizde kullanarak modern ve şık bir tasarım oluşturmak istiyorsanız rahatlıkla kullanarak etrafınızı daha da güzelleştirebilirsiniz. İçeriğinde kalsiyum karbonat (CaCo3) ile beraber yüzde 10 ile yüzde 35 oranında magnezyum karbonattan oluşturan dolomit taşı; tortul bir kayaçtır.
Türkiye’nin neredeyse her yerinde üretilen dolomit taşı, Türkiye’deki demir ve çelik sanayisinde ayrıca cam sanayisinde de sıklıkla kullanılmaktadır.
Dolomit taşı doğada renksiz halde görülebildiği gibi siyah, gri, beyaz, sarımsı ve açık pembe renklerinde daha sık görülmektedir. Genelde peyzaj alanında kullanılan ve en çok tercih edilen beyaz veya siyah dolomit taşı olmuştur. Dolomit taşına metalurji sanayisinde de sık rastlamamızın sebebi ise dolomit taşının içeriğinde birçok mineral bulunmasıdır.

Yapısal Peyzajda Dolomit Taşı Kullanım Alanları
Dolomit taşı, çakıl taş olarak da bilinmektedir. Özellikle peyzajda kullanılan dolomit taşına iç ve dış mekanda rastlayabilirsiniz. Dolomit taşının sade renkleri genelde; havuz düzenlemesi, park çimleri, bahçe peyzajında kullanılıyorken daha renkli dolomit taşları ise akvaryum süsleme, vazo düzenleme gibi iç dekorasyonda kullanılmaktadır.

Sık Kullanılan Yapısal Peyzajda Dolomit Taşları

Beyaz Dolomit Taşı
Güzel rengi ve kolay bir şekilde işlenebilmesinden ötürü, genelde süsleme ve iç dekorasyonda kullanılan beyaz dolomit taşına; bahçe peyzajında da çok sık rastlayabilirsiniz. Mimaride çok sık tercih edilen dolomit taşı evlerde; saksı diplerinde, vazolarda, büyük ve küçük boyutlu kullanımına sahip olabilirken; ofislerde ise büyük saksı diplerinin üzerinde, bahçe dizaynında sıklıkla kullanılmaktadır. Beyaz dolomit taşını nerede kullanacağınıza bağlı olarak büyük ya da küçük boyutunu satın alabilirsiniz.

Beyaz Dolomit Taşı Fiyatları

Alacağınız boyutlara göre değişmekle beraber; genelde 1 kilogram fiyatı 4 lira ile 10 lira arasında değişiklik göstermektedir. Fakat kalitesine göre bu fiyat aralığı artıp azalabilmektedir. Dolomit beyaz taş şeklinde de internetten aratıp satın alabileceğiniz bu taşı kullanmak istediğiniz mekana göre büyük veya küçük boyutlarını tercih ederek kullanacağınız mekanı daha güzel bir şekilde düzenleyebilirsiniz.

Siyah Dolomit Taşı

Bazalt taş olarak da geçen siyah dolomit taşının üzerinde bazen beyaz çizgiler bulunabilmektedir. Böylece daha güzel görünüme sahip olan siyah dolomit taşı; bahçelerin daha şık bir şekilde düzenlenmesinde, havuz kenarlarında, bahçedeki ağaç diplerinde kullanımına sık sık rastladığımız bir taştır. Peyzaj taşı olarak kullanılan dolomit taşlarının, en sık kullanılanlarından birisi olan siyah dolomit taşı; cilalı olup olmamasına bağlı olarak rengi griye kayabilmektedir. İç dizayn veya dış dizaynda kullanımına bağlı olarak büyük ya da küçük boyutlarını kullanabileceğiniz siyah dolomit taşının; genel olarak büyük boyutta kullanımı tercih edilmektedir.

Siyah Dolomit Taşı Fiyatları

Siyah dolomit taşının boyutuna, ne kadar kilo alacağınıza, renginin koyuluğuna, şekline ve kalitesine göre fiyatı çok farklı aralıklara kayabilmektedir. Genel olarak ise siyah dolomit taşının fiyatı kilogram başına 8 lira ile 15 lira arasında değişiklik göstermektedir. Fakat alacağınız miktar ne kadar fazla olursa toplu halde satın alacağınız için fiyatın daha da azaldığını görebilirsiniz

Leave a comment

Your email address will not be published.


*