Yeşil Peyzaj Uygulamalarında Dolomit Taşı

Yeşil Peyzaj Uygulamalarında Dolomit Taşı

Yeşil Peyzaj Uygulamalarında dolomit taşı; toprağın daha güzel gözükmesini sağlamak amaçlı ofislerin, evlerin, otellerin bahçelerinde kullanılabileceği gibi evin iç tasarımı için iç mimarlar tarafından da dekorasyonda sıklıkla kullanılmaktadır.

Kireçtaşı olan CaO bileşiminde, oksijen yerine magnezyum gelmesiyle oluşan Yeşil Peyzaj Uygulamalarında dolomit taşını; havuzunuzun kenarını veya bahçenizdeki ağaç diplerini süslemek için kullanılabileceğiniz gibi akvaryum ve vazolarınızın içerisini doldurarak çevrenizin daha güzel gözükmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca dış dekorasyonda önemli yer edinen dolomit taşını; bahçenizde kullanarak modern ve şık bir tasarım oluşturmak istiyorsanız rahatlıkla kullanarak etrafınızı daha da güzelleştirebilirsiniz. İçeriğinde kalsiyum karbonat (CaCo3) ile beraber yüzde 10 ile yüzde 35 oranında magnezyum karbonattan oluşturan dolomit taşı; tortul bir kayaçtır.
Türkiye’nin neredeyse her yerinde üretilen dolomit taşı, Türkiye’deki demir ve çelik sanayisinde ayrıca cam sanayisinde de sıklıkla kullanılmaktadır.
Dolomit taşı doğada renksiz halde görülebildiği gibi siyah, gri, beyaz, sarımsı ve açık pembe renklerinde daha sık görülmektedir. Genelde peyzaj alanında kullanılan ve en çok tercih edilen beyaz veya siyah dolomit taşı olmuştur. Dolomit taşına metalurji sanayisinde de sık rastlamamızın sebebi ise dolomit taşının içeriğinde birçok mineral bulunmasıdır.

Yeşil Peyzaj Uygulamalarında Dolomit Taşı Kullanım Alanları

Dolomit taşı, çakıl taş olarak da bilinmektedir. Özellikle peyzajda kullanılan dolomit taşına iç ve dış mekanda rastlayabilirsiniz. Dolomit taşının sade renkleri genelde; havuz düzenlemesi, park çimleri, bahçe peyzajında kullanılıyorken daha renkli dolomit taşları ise akvaryum süsleme, vazo düzenleme gibi iç dekorasyonda kullanılmaktadır.

Sık Kullanılan Yeşil Peyzaj Uygulamalarında Dolomit Taşları

Beyaz Dolomit Taşı

Güzel rengi ve kolay bir şekilde işlenebilmesinden ötürü, genelde süsleme ve iç dekorasyonda kullanılan beyaz dolomit taşına; bahçe peyzajında da çok sık rastlayabilirsiniz. Mimaride çok sık tercih edilen dolomit taşı evlerde; saksı diplerinde, vazolarda, büyük ve küçük boyutlu kullanımına sahip olabilirken; ofislerde ise büyük saksı diplerinin üzerinde, bahçe dizaynında sıklıkla kullanılmaktadır. Beyaz dolomit taşını nerede kullanacağınıza bağlı olarak büyük ya da küçük boyutunu satın alabilirsiniz.
Beyaz Dolomit Taşı Fiyatları
Alacağınız boyutlara göre değişmekle beraber; genelde 1 kilogram fiyatı 4 lira ile 10 lira arasında değişiklik göstermektedir. Fakat kalitesine göre bu fiyat aralığı artıp azalabilmektedir. Dolomit beyaz taş şeklinde de internetten aratıp satın alabileceğiniz bu taşı kullanmak istediğiniz mekana göre büyük veya küçük boyutlarını tercih ederek kullanacağınız mekanı daha güzel bir şekilde düzenleyebilirsiniz.

Siyah Dolomit Taşı
Bazalt taş olarak da geçen siyah dolomit taşının üzerinde bazen beyaz çizgiler bulunabilmektedir. Böylece daha güzel görünüme sahip olan siyah dolomit taşı; bahçelerin daha şık bir şekilde düzenlenmesinde, havuz kenarlarında, bahçedeki ağaç diplerinde kullanımına sık sık rastladığımız bir taştır. Peyzaj taşı olarak kullanılan dolomit taşlarının, en sık kullanılanlarından birisi olan siyah dolomit taşı; cilalı olup olmamasına bağlı olarak rengi griye kayabilmektedir. İç dizayn veya dış dizaynda kullanımına bağlı olarak büyük ya da küçük boyutlarını kullanabileceğiniz siyah dolomit taşının; genel olarak büyük boyutta kullanımı tercih edilmektedir.
Siyah Dolomit Taşı Fiyatları
Siyah dolomit taşının boyutuna, ne kadar kilo alacağınıza, renginin koyuluğuna, şekline ve kalitesine göre fiyatı çok farklı aralıklara kayabilmektedir. Genel olarak ise siyah dolomit taşının fiyatı kilogram başına 8 lira ile 15 lira arasında değişiklik göstermektedir. Fakat alacağınız miktar ne kadar fazla olursa toplu halde satın alacağınız için fiyatın daha da azaldığını görebilirsiniz.

Bordo Dolomit Taşı

Rengi tonuna göre kızıla doğru kayan bordo dolomit taşı; peyzaj alanında oldukça sık kullanılmaktadır. Akvaryumların içinde, vazo diplerinde, minyatür bahçelerde veya normal bahçelerde, saksı diplerinde bordo dolomit taşını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Doğal bordo dolomit taşının üzerinde sarı renkli veya beyaz renkli damarlanmalar görmeniz gayet normaldir. Bu şekilde daha da güzel bir görünüm elde eden bordo dolomit taşını kullanarak çevrenizi güzel bir şekilde tasarlayabilirsiniz.
Bordo Dolomit Taşı Fiyatları
Sarı çizgili dolomit taşı şeklinde de bilinen bordo dolomit taşının fiyatı kalitesine, renginin koyuluğuna ve orijinal olup olmamasına bağlı olarak değişebilmektedir. Genel olarak ise bordo dolomit taşının fiyatı; kilogram başına 8 lira ile 20 lira arasında değişiklik göstermektedir.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*