Bahçe Peyzajında Dolomit Taşı

Bahçe peyzajı için Dolomit Taşı

Bahçe peyzajı için dolomit taşı; bahçe düzenlemede ve ofislerdeki kullanılabileceği gibi çevre düzenleme amacı ile belediyeler tarafından da çiçek ve ağaç diplerinde sıklıkla kullanılmaktadır.
Kireçtaşı türü olan CaO bileşiminde, oksijenin konumunu magnezyumun almasıyla oluşan Bahçe peyzajı için dolomit taşını; evinizde küçük veya büyük saksıların diplerinin güzel gözükmesi için kullanılabileceğiniz gibi akvaryum ve vazolarınızın içerisini doldurarak yaşadığınız yerin iç dekorasyonunu güzelleştirmek amaçlı da kullanabilirsiniz. Ayrıca dış dekorasyonda önemli yer edinen dolomit taşını; bahçenizde kullanarak yeni ve modern bir tasarım oluşturmak istiyorsanız rahatlıkla kullanarak etrafınızı daha da bakımlı ve güzel hale getirebilirsiniz. Bileşiminde kalsiyum karbonat (CaCo3) ile beraber yüzde 10 ile yüzde 35 oranında magnezyum karbonattan oluşturan dolomit taşı; tortul bir kayaç olmasından ötürü; ülkemizde cam ve demir çelik sanayisinde sıklıkla kullanılır.
Dolomit taşı doğada; siyah, bordo, renksiz, gri, beyaz, sarımsı ve açık pembe renklerinde bulunabilir fakat genelde peyzaj alanında kullanılan ve en çok tercih edilen beyaz veya siyah dolomit taşı olBahçe peyzajı içintur. Bu taş bünyesinde birçok minerale sahip olduğu için metalurji sanayisinde de sıklıkla kullanılmaktadır.

Bahçe peyzajı için Dolomit Taşı Çeşitleri

Siyah Dolomit Taşı

Bazalt taş olarak da geçen siyah dolomit taşı; üzerindeki beyaz görünümlü çizgiler ve renginden ötürü çok güzel bir görünüme sahiptir. Rengi ve görünümünden dolayı ortama çok rahat uyum sağlayan siyah dolomit taşı; havuz kenarlarında, bahçelerin daha şık bir şekilde düzenlenmesinde, bahçedeki ağaç diplerinde kullanımına sık sık rastladığımız bir taştır. Çevre mimarisinde kullanılan dolomit taşlarının, en sık kullanılanlarından birisi olan siyah dolomit taşı; cilalı olup olmamasına bağlı olarak rengi griye kayabilmektedir. İç tasarımda veya dış tasarımda kullanımına bağlı olarak küçük ya da büyük boyutlarını kullanabileceğiniz siyah dolomit taşını; kullanacağınız alana göre büyük ya da küçük satın alarak kullanabilirsiniz.
Siyah Dolomit Taşı Fiyatları
Siyah dolomit taşının boyutuna, renginin koyuluğuna, ne kadar miktarda alacağınıza, şekline ve kalitesine göre fiyatı değişiklik gösterebilmektedir. Genel olarak ise siyah dolomit taşının fiyatı kilogram başına 8 lira ile 15 lira arasında değişmektedir. Fakat alacağınız miktarın çokluğu veya azlığına bağlı olarak fiyatın kilogram başına azaldığını görebilirsiniz.

Beyaz Dolomit Taşı

Açık rengi ve mekanlara kolaylıkla uyum sağlanmasından ötürü, genelde süsleme ve iç dekorasyonda kullanılan beyaz dolomit taşına; bahçe düzenleme mimarisinde de sıklıkla rastlayabilirsiniz. Mimaride sıklıkla tercih edilen, ofis ve evlerin düzenlenmesinde kullanılan beyaz dolomit taşı; genelde iç mekanlarda küçük boyutlarda dış mekanlarda ise büyük boyutlarda kullanılmaktadır.
Beyaz Dolomit Taşı Fiyatları
Alacağınız beyaz dolomit taşının miktarına göre fiyatı değişmekle beraber; genelde 1 kilogram fiyatı 4 lira ile 10 lira arasında değişiklik göstermektedir. Fakat kalitesine göre bu fiyat aralığı artıp azalabilmektedir. Dolomit beyaz taş şeklinde de internetten aratıp satın alabileceğiniz bu taşı kullanmak istediğiniz mekana göre büyük veya küçük boyutlarını tercih ederek kullanacağınız mekanın daha güzel ve modern durmasına olanak sağlayabilirsiniz.

Pembe Dolomit Taşı
Pembe dolomit taşı pembe çakıl taş olarak bilinmekle beraber; açık bir renge sahip olduğundan dolayı genelde iç dekorasyonda kullanılır. Akvaryumların içine süs amaçlı olarak da koyulabilen bu taşlar, genelde süs amaçlı biblolar ile kullanılıyor. Saksıların içinde, cam vazoların içinde, bahçe dekorasyonunda kullanılan pembe dolomit taşı ile bulunduğunuz ortama hem modernlik getirebilir hem de güzel bir hava katabilirsiniz. Pembe dolomit taşlarının rengi genel olarak açık pembe olsa da daha koyu hale getirilmiş pembe dolomit taşlarını bularak daha renkli bir şekilde pembe dolomit taşını kullanabilirsiniz.
Pembe Dolomit Taşı Fiyatları
Kullanımı diğer dolomit taşlarına göre daha az olmasından ötürü genelde gram üzerinden satışı gerçekleştirilmektedir. Pembe dolomit taşının; alacağınız miktarına ve kalitesine göre fiyat aralığı artış veya azalış gösterebilmektedir. Gram olarak da satın alabileceğiniz pembe dolomit taşının fiyatları kilogram üzerinden 10 lira ile 20 lira arasında değişmektedir

Leave a comment

Your email address will not be published.


*